Skip to main content

Wikipedia to jeden z najpopularniejszych serwisów w polskim internecie. Służy jako pomoc w nauce i w egzaminach, przydaje się również w codziennej pracy. Im bardziej jesteś wykształcony i w im większym mieście mieszkasz, tym większe prawdopodobieństwo, że do niej zaglądasz. Jeśli jesteś mężczyzną, to na komputerze, a jeśli kobietą – to za pośrednictwem smartfona.

Wikipedia to serwis społecznościowy, który powstał 15 stycznia 2001 roku. Polskojęzyczną wersję serwisu udostępniono ponad pół roku później – 26 września 2001. Rocznice powstania wyznaczają odpowiednio Międzynarodowy Dzień Wikipedii (15 stycznia) i Polski Dzień Wikipedii (26 września). Jej nazwa, która wkrótce stała się określeniem dla całej kategorii serwisów społecznościowych, pochodzi od słów wiki (hawajskie „szybko”, „prędko”) i encyklopedia. Wikipedia jest tworzona siłami ochotników, co podkreśla jej slogan: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.  Serwisem zarządza fundacja Wikimedia, w Polsce reprezentowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.

Wikipedia – 12,8 mln użytkowników i 9. miejsce w rankingu top domen

Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn internetowych w Polsce. W sierpniu 2017 z liczbą 12,8 mln użytkowników zajęła 9. miejsce w rankingu top 10 domen w polskim internecie. Popularniejszymi serwisami społecznościowymi są od niej jedynie Facebook i YouTube.  Popularność Wikipedii utrzymuje się w Polsce praktycznie od początku istnienia badań widowni internetowej. Już w pierwszych wynikach badania Megapanel w grudniu 2004 roku serwis miał ponad 960 tys. użytkowników. W kolejnych latach jego popularność sukcesywnie rosła.

Wikipedia

Więcej informacji na stronie: http://pbi.org.pl/raporty/wikipedia/